Digitalt design
Kommunikation/IT A og Design B
Digitalt design er for dig, der er optaget af, hvordan man arbejder professionelt med grafisk design og interaktive oplevelser – og som er interesseret i at finde svar på:
- Hvordan udvikler man et stærkt og genkendeligt grafisk udtryk?
- Hvordan gør man det sjovt at bruge et website?
- Kan man få folk til at ændre adfærd gennem design - og hvordan?
- Hvordan kommer man fra idé til produkt?
Start på HTX Roskilde
10. august 2020
Fokus er på visuel og interaktiv kommunikation. Gennem opgaver/projekter skal du skabe løsninger og oplevelser for forskellige målgrupper ifbm. branding, infografik, visualisering, brugergrænseflader, web- og softwaredesign.
I Kommunikation & IT ser vi på tekniske, kommunikative og designmæssige aspekter ved produktion af websites, film, logoer, outdoor-reklamer, computerspil, apps. I vores MediaLab lærer du at anvende teorier og metoder inden for grafisk design, kommunikation og systemudvikling samt at bruge it-programmer til 3D-rendering, billedredigering, tegning, layout og kodning. Du lærer om informationsarkitektur, målgruppeanalyse og strategi.
I Design ser vi på kommunikationsdesign: piktogrammer, logoer, farvesætninger, grafiske profiler, skiltning, informations- og reklamemateriale. Vi arbejder med design af fysiske produkter og rumlige forhold – og får styr på designprocessen fra det første brief til sidste prototype og præsentationsmodel.
Med Digitalt Design får du særligt gode forudsætninger for at læse videre til multimediedesigner eller bachelor/kandidat indenfor design og kommunikation på de mange uddannelser på fx Designskolen i Kolding, Kunstakademiets Designskole, Aalborg Universitet (København), IT-Universitetet eller CBS.
Eksempler på temaer
- Grafisk Identitet
- Oplevelsesdesign
- Brugergrænseflade
- Wayfinding og nudging
(Video: HTX Roskilde)
Studieretningsfag
- Kommunikation/IT A
- Design B
Obligatoriske fag
- Dansk A
- Teknikfag A
- Engelsk B
- Matematik B
- Fysik B
- Kemi B
- Teknologi B
- Idéhistorie B
- Biologi C
- Samfundsfag C
Valgfag
- 2 C-fag - eller - 1 løft
Videreuddannelse
Vi har forudfyldt fagene fra studieretningen, men du skal selv vælge dine valgfag/niveauer i højre kolonne på adgangskortet:
Se dine videreuddannelsesmuligheder på adgangskortet
Download
Studieplan

