Talenter fra skolen blandt verdens bedste

Talenter fra skolen blandt verdens bedste

Når verdens dygtigste unge faglærte mødes til WorldSkills 2026 i Shanghai, bliver det med deltagelse af to tidligere elever fra Roskilde Tekniske Skole.

Bygningssnedker Lukas Danmark Sørensen og elektriker Malthe Naundrup er begge på Skills-landsholdet, der snart sætter kursen mod Shanghai for at være med til verdensmesterskaberne for unge fra erhvervsuddannelserne.

Næste skridt for Lukas

Bygningssnedker Lukas Danmark Sørensen ser frem til den største konkurrence, han har været med til.

- Det bliver en kæmpe oplevelse. Sidste gang var jo på hjemmebane i Herning ved EuroSkills, men jeg kan godt mærke, at det hele er skruet en tand op her til WorldSkills. Sværhedsgraden er langt højere på opgaven. Jeg glæder mig, siger Lukas i denne video:

Lukas glæder sig til WorldSkills 2026.
(Video: Roskilde Tekniske Skole)

Lukas er uddannet bygningssnedker fra Roskilde Tekniske Skole, som også har dannet rammen om en stor del af hans intensive træning og forberedelse frem mod mesterskaberne. Skolen er samtidig en vigtig sponsor og samarbejdspartner i hans satsning på WorldSkills.

Roskilde Tekniske Skole bidrager desuden med træner Peter Hansen, der skal fungere som Danmarks officielle ekspert i bygningssnedkerfaget under WorldSkills. Han er en vigtig del af den danske delegation, som skal understøtte SkillsDenmarks landshold ved mesterskaberne.

Vejen til Shanghai for Lukas har været mulig takket være opbakning fra en række sponsorer og samarbejdspartnere, der blandt andet har bidraget med rejseomkostninger, værktøj, workshops, materialer og øvrigt udstyr, så Lukas har kunnet fokusere fuldt ud på sin træning og udvikling.

Malthe og Andreas klar til at vise verdenen

I konkurrencen Industry 4.0 repræsenterer Malthe Naundrup og Andreas Skeldal Winther Danmark som hold. Industry 4.0 handler om at gøre fabrikker og produktionsanlæg smartere ved at koble maskiner, produkter og mennesker sammen digitalt. Det gør det muligt automatisk at indsamle data, forudsige fejl, optimere processer og tilpasse produktionen hurtigere til kundernes behov.

Makkerparret kommer til Shanghai med en sølvmedalje fra EuroSkills Herning 2025 i bagagen og store ambitioner for verdensmesterskabet.

- Nu har vi bevist noget på europæisk plan. Nu kan vi bevise noget på verdensplan. At lillebitte Danmark også kan noget inden for så stort et fag som vores, fortæller Malthe i videoen:

Malthe og Andreas er klar til WorldSkills.
(Video: Roskilde Tekniske Skole)

Malthe er uddannet elektriker fra Roskilde Tekniske Skole, mens Andreas er uddannet fra U/NORD. I dag er de begge ansat hos Bravida Danmark, hvor de også har været i lære. Virksomheden har støttet de to unge talenter med både udstyr og mulighed for at afsætte timer til træning frem mod WorldSkills.

Forberedelserne er foregået hos ZBC i Roskilde, hvor underviser Michael Bisgaard Tsoulfas fra Roskilde Tekniske Skole har været træner for teamet.

- Da vi tog til EuroSkills, stod Andreas og Malthe på et solidt og sikkert fundament. De kunne deres ting og samarbejdede godt. Men nu er de på et helt andet niveau. De har bygget et tårn oven på det eksisterende fundament, og jeg glæder mig til at se, hvor langt de kan nå i konkurrencen, siger Michael Bisgaard Tsoulfas.

Verdens største konkurrence for unge faglærte

WorldSkills 2026 afholdes i Shanghai fra den 22. september og er verdens største internationale konkurrence for unge faglærte. Mere end 1.400 deltagere fra over 70 lande dyster om medaljer og internationale topplaceringer.

Fra Roskilde Tekniske Skole skal der lyde et stort held og lykke til Lukas, Malthe og Andreas. Vi glæder os til at følge deres præstationer, når de sammen med resten af Skills-landsholdet repræsenterer Danmark ved WorldSkills 2026 i Shanghai.

Se billederne

  

Udskriv