Roskilde Tekniske Skole sender stærkt hold til DM i Skills 2026
Til DM i Skills 2026 er Roskilde Tekniske Skole repræsenteret af et bredt og fagligt stærkt hold med 11 elever, som skal være med i 7 forskellige konkurrencer.
Eleverne fra Roskilde Tekniske Skole er udtaget på baggrund af høj faglighed, engagement og målrettet træning. Nogle af dem har kvalificeret sig via regionsmesterskaber. DM i Skills bliver for mange af dem en kæmpestor oplevelse og kulminationen på lang tids træning og forberedelse.
Eleverne dækker tilsammen en bred vifte af fagområder – fra metal og industri over byggeri og anlæg til design, dekoration og grafisk kommunikation.
Forberedelse frem mod konkurrencen
Frem mod DM i Skills 2026 har eleverne haft målrettet træning, hvor de arbejder med både tekniske færdigheder, kvalitet, tempo og arbejdsgange. Under konkurrencerne stilles der store krav til præcision, kreativitet og evnen til at arbejde koncentreret og præstere under tidspres og stor opmærksomhed fra de mange besøgende til begivenheden.
– Det er en stor anerkendelse for både eleverne og uddannelserne, når vores elever skal med til DM i Skills. Det viser, at de har et højt fagligt niveau og vilje til at yde det ekstra, der skal til, siger direktør Maria Nørby, Roskilde Tekniske Skole. Hun fortsætter:
– Skolens dygtige undervisere og lærepladserne har selvfølgelig en stor betydning for, at vi kan sende sådan et felt til DM i Skills. Det er kvaliteten i hverdagen og samarbejdet med lærepladsvirksomhederne, som tilsammen skaber grobund for, at de unge kan blive så dygtige, siger Maria Nørby.
Rollemodeller
På skolen ser man deltagerne som vigtige ambassadører for erhvervsuddannelserne. Der er lavet portrætter af alle eleverne, som man kan se på skolens hjemmeside, www.rts.dk/skills.
– DM i Skills handler ikke kun om at vinde men også at vise, at man kan nå langt med en erhvervsuddannelse. Det kan samtidig inspirere andre unge til at undersøge, om en erhvervsuddannelse kunne være en vej for dem, siger Jacob Christiansen, kommunikationschef på skolen.
Her er et sammenklip af portrætterne med eleverne:
.
(Video: Roskilde Tekniske Skole)
Disse elever er fra Roskilde Tekniske Skole og skal i konkurrence til DM i Skills 2026:
- Kristoffer Skjold Matzen, Klejnsmed
- Jeppe Hatting Mellerup, Industritekniker CNC Fræsning
- Emil Gren Kofod, Industritekniker CNC Drejning
- Peter Klitgaard, Anlægsgartner
- Anton Salkvist Jespersen, Anlægsgartner
- Ida Marie Jannerup, Blomsterdekoratør (udbydes i et samarbejde med Roskilde Handelsskole)
- Ingrid Elisabeth Madsen, Blomsterdekoratør (udbydes i et samarbejde med Roskilde Handelsskole)
- Freja Grotkjær Carlsen, Blomsterdekoratør (udbydes i et samarbejde med Roskilde Handelsskole)
- Mathias Bach Johannesen, Bygningssnedker
- Line Søby, Møbelsnedker
- Mynte Ziegler Alekssion, Mediegrafiker
DM i Skills 2026 afholdes i Hjørring den 22.-25. april, og Roskilde Tekniske Skole følger eleverne tæt – både før, under og efter konkurrencen. Følg med på skolens sociale medier.
Se billederne
Se også
-
Roskilde Tekniske Skole sender stærkt hold til DM i Skills 2026 (21. april 2026)
-
Det drejer sig om DM i Skills for Emil (20. april 2026)
-
Peter og Anton træner til DM i Skills 2026 (17. april 2026)
-
Jeppe har fræset sig til DM i Skills 2026 (14. april 2026)
-
Ida Marie binder buketter til DM i Skills 2026 (13. april 2026)
-
Møbelsnedker Line skal til DM i Skills 2026 (10. april 2026)
-
Kristoffer Jeg glæder mig især til konkurrencen (9. april 2026)
-
Freja: DM i Skills handler også om at vise faget frem (25. marts 2026)
-
Mynte: Det bliver fedt at være med til DM i Skills (20. marts 2026)
-
Mathias træner til DM (16. marts 2026)
-
Ingrid skal til DM i Skills 2026 (12. marts 2026)
DM i Skills 2026
DM i Skills er det store årlige Danmarksmesterskab for unge fra erhvervsuddannelserne. Omkring 300 unge er med som konkurrencedeltagere, hvor de kæmper om at blive danmarksmester i deres fag. DM i Skills 2026 afholdes i Hjørring den 22.-25. april. Der er gratis adgang for alle til DM i Skills. Se mere på skillsdenmark.dk og dmiskills.dk
Se også: Roskilde Tekniske Skoles tema om DM i Skills: www.rts.dk/skills